Neler yeni
  • Alan Adları Tanıtımını ve Satışını Ücretsiz Yapmak İçin Üye Olunuz.

Facebook Facebook, Sahte Haberlerle Mücadele Etmek İçin Gerçek Gazetecileri İşe Alacak


DiweyDays

Preminum
Katılım
5 Ağu 2019
Mesajlar
4
Tepkime puanı
6
Puanları
16
Yaş
20
Facebook, son zamanlarda giderek artan sahte haberlerle mücadele etmek için gerçek gazetecileri işe alacağını duyurdu. Sosyal medya devinin bu hamlesi, platformdaki sahte haberlerin önüne geçmek için etkili bir yöntem olabilir.

Geçmişte Facebook, birçok kez sahte haberleri sürdürmekle suçlanmıştı. Özellikle son zamanlarda önüne geçilemeyen ve adeta bir çığ gibi büyüyen bu sahte haber akımından bıkmış olan Facebook ise çareyi gerçek gazetecileri işe almakta buldu.
Bugün itibariyle bir işe alım ilanı yayınlayan sosyal medya devi, mobil uygulama içinde özel bir haber bölümü oluşturacak bir gazeteci ekibi oluşturmayı planlıyor. Bu sayede Facebook, insanlara tamamen kişisel ve son derece alakalı bir sosyal medya deneyimi yaşatmak istiyor.
Facebook Sahte Haber

Facebook, Haber Sekmesi adını verdiği özelliğini yıl sonuna kadar aktif hâle getirmek istiyor. Bu sekme; haber kaynağından (yani ana sayfanızdan) bağımsız, yeni bir sekme olacak, güncel ve tamamen kişilerin beğenileriyle alakalı gerçek haberleri insanlara sunacak.
Facebook’un başı geçmişten beri sahte haberlerle dertte:
Facebook Haber Sekmesi

Geçen yıl Facebook, platformun sahte haberlere karşı duruşunu sağlamlaştırmanın bir yolu olarak; gazetecilik, iletişim ve dijital medya alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilere burslar sunmuştu. Bu kapsamda Facebook Gazeteciliği Proje Bursu, beş yıl boyunca kullanılmak üzere dört farklı kuruma 250.000 dolar (~ 1,4 milyon TL) hibe vermişti
Yine geçmişte Facebook, sahte haberlerle ve bu haberleri sürdürmekle suçlanıyordu. Tüm bu sebepler göz önüne alındığında Facebook, gerçek gazetecilere bünyesinde yer vererek güvenilmez ve taraflı haberlerin önüne geçebilir.

 

Fatih Aslan

Ne Mutlu Türküm Diyene !
Yönetici
Katılım
19 Ocak 2019
Mesajlar
2,473
Tepkime puanı
437
Puanları
36
Konum
İstanbul
Web sitesi
www.fatihaslan.gen.tr
Bence doğru haberler bulundukları kurumlardan çıkarılmamak için yalan veya eksik haberler yapılıyordu. Bu hem Türkiye'de hem Dünya genelinde böyledir böyle de devam ederdi. Ama Facebook böyle bir oluşum kurarsa haberciler oturdukları yerden doğru haberleri girebilecek. Sadece ifşa etmesin yeter o zaman ne haberler çıkar ortaya :)
 

Konuyu Toplam: (Üye: 0, Misafir: 1) okuyorÜst