Niche Nedir ?

Fatih Aslan

Yönetici
Admin
#1
Niche (Niş), yalnızca belirli anahtar kelimeler ve konular üzerine kurulan genellikle Google'ın Adsense reklam ağı kazancı baz alınarak hazırlanan küçük bazlı ve konulu büyük gelirler sağlamaya yardımcı olan blog siteleridir.

Niche Kelimeler
Niche kelimeler tıklama başına yüksek rakamlar veren ve belli bir kitle tarafından sürekli olarak aranan kelimelerdir. Niche kelimenin temel mantığı belli bir kelime üzerinden yalnızca o konuya odaklanmak ve o konu hakkında içerikler sunmaktır. Örneğin Apple ürünlerinin tanıtıldığı bir blog tam olarak bir niş blog sayılamayacakken yalnızca iPhone 6 ürünü hakkında hazırlanmış olan blog bir niş blog olacaktır. Böylece bu web sitesine giriş yapıldığında tüm konular iPhone 6 ile ilgili olacak ve reklamlar da buna görece çıkacak, web sitesi sahibi reklamlardan yüksek bir geri dönüşüm elde edecektir.

Webmaster dünyası içerisinde niche ayrıca yalnızca bir alan üzerine odaklanmak manasında da kullanılabilmektedir.

Niche Kelime Bulmak
Niche kelime bulmak için yalnızca yaratıcılık gücümüzü kullanmamız yeterli olmayacaktır. Bunun yanı sıra ayrıca Niche konusunda yardımcı olan araçlardan da faydalanmak gerekir. Niche bulma konusunda birçok webmaster'ın faydalandığı asıl araç Google'ın Adwords hizmeti kavramında sunmuş olduğu Anahtar Kelime Planlayıcısı'dır. Bu araç üzerinden hangi kelimelerin ortalama tık başına ne kadar verdiğini aylık ve yıllık ne kadarlık bir aranma hacmine sahip olduğunu ve rekabet durumunun ne olduğunu öğrenebilir, daha sağlıklı niche projeler meydana getirebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise Niche kelimeler bulmanıza yardımcı olacak hem yabancı yapım programlardan faydalanmak hem de niche kelime bulma konusunda uzman olan analistlerden faydalanmaktır.
 
Üst